16.02.2017
Економiка

3200 думок про мінімалку


Кінець жовтня 2016 року. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман повідомляє про те, що з 1 січня 2017 р. в Україні зросте мінімальна зарплата. Називають суму 3200 грн. А це майже вдвічі більше від нещодавно існуючої. Поточний рівень становив 1450 грн, а відповідно до бюджету з 1 січня зріс до 1600 грн. При цьому уряд затвердив відв'язати визначення мінімалки від прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Підвищення зарплат торкнеться, насамперед, найбільш низькооплачуваних працівників. А це майже 4 мільйони українців.

“У цьому рішенні є економічна логіка, - розповідає Укрінформу політолог Володимир Фесенко. - Адже владі доводилося раніше здійснювати непопулярні кроки, як от - підвищення тарифів. Тобто зараз підвищення рівня життя людей необхідне в першу чергу. Це рішення я не вважаю дуже несподіваним. Воно було потрібне одночасно з підвищенням тарифів, але, як кажуть, краще пізно, ніж ніколи. Швидше за все, що це підвищення і раніше обговорювалося, а тепер, коли здійснили економічні підрахунки, вирішили, що зараз це можливо зробити. Звичайно, воно має і певну політичну складову, адже саме такі рішення і додають у рейтингу”.

Проте, прості українці “трохи” з недовірою сприйняли такі покращення. Люди розуміють, що підвищення може і виведе бізнес “з тіні”, однак загоне “в тінь” статки більшості через здорожчання найнеобхідніших товарів та послуг. До речі, “полегшення гаманця” вже відчули мешканці Миколаївського району. Чого тільки варте збільшення плати за проїзд до міста. І перевізник однією з основних причин називає саме підвищення зарплатні працівникам.

Головний аргумент міністра соціальної політики Андрія Реви — підвищують “мінімалку” аби вивести бізнес з тіні. Детінізація на 10–15–20% дає бюджету більше, ніж просте зростання економіки, – вважає А. Рева.

Втім, не всі експерти погоджуються з ним, зазначаючи, що при зростанні ВВП на рівні 3%, як прогнозує уряд, збільшувати “мінімалку” вдвічі неможна. “Різке підвищення соціальних платежів провокує стрибок інфляції, як мінімум, і ставить під ризик виконання бюджету у витратній частині і тих статей, які не є соціальними, – вважає Андрій Новак, голова союзу економістів України. - Так звані статті розвитку, будівництва, ремонту тощо. Якщо підвищення соціальних платежів відбувається поступово, то тоді вплив на інфляцію мінімальний, а коли так різко… Єдине неінфляційне джерело, яке існує, - це ріст економіки. А цього року він буде між 0 і 1%, наступного року прогнозується на рівні 3%, а мінімальна зарплата піднялася аж у два рази”.

За рахунок збільшення мінімальних зарплат і, відповідно, єдиного соціального внеску уряд сподівається збалансувати дефіцит Пенсійного фонду, зауважуючи, що “друкарський верстат” не вмикатиме. Водночас урядовці не врахували вплив мінімальної зарплати на безробіття. На підприємствах штати працівників можуть скоротити або в кращому разі перевести на пів- або чвертьставки.


Посилання на джерело

Автор: Vladagromadam
captcha