20.06.2022
Медицина

Ботулізм. Симптоми та заходи безпеки

Останнім часом в Україні почала збільшуватися кількість випадків захворювання на ботулізм. Однак, на сьогодні, за даними МОЗ України, в країні тимчасово відсутні препарати для специфічного лікування ботулізму(сироватки протиботулінічної).

Враховуючи загострення епідемічної ситуації та відсутність зареєстрованих лікарських засобів для здійснення невідкладних заходів з профілактики та лікування ботулізму МОЗ України звернулося до міжнародних організацій з проханням надати гуманітарну допомогу у медичних імунобіологічних препаратах. За можливості, необхідні препарати будуть поставлені у найкоротші терміни.

Ботулізм – це харчова інтоксикація, зумовлена споживанням продуктів, які містять ботулотоксини. Ступінь протікання хвороби, як правило важкий, з наступними хронічними проявами та непоодинокими летальними випадками.

Які продукти небезпечні:

•        В’ялена або слабопросолена риба

•        Ковбаса

•        Шинка

•        М’ясні, грибні, рибні консерви

Перші симптоми захворювання з моменту вживання продукції виникають від 2 годин до 4 діб і більше. У переважній більшості випадків від 12 до 24 годин. Дуже важливо діагностувати ботулізм якомога раніше, коли ботулотоксин ще вільно циркулює у крові і може бути зв’язаний лікувальною сироваткою. Після фіксації токсину в нервовій тканині він стає недоступним для впливу лікувальних антитоксичних сироваток, тому важлива рання діагностика захворювання. Клінічна діагностика ботулізму грунтується на виявленні характерних для нього паралітичних проявів і пов’язаних з ними синдромів, зумовлених розладами зору, ковтання і дихання.

Симптоми хвороби:

-Підвищена температура;

-Сухість в роті;

-Ускладнення ковтання;

-Невиразність мови;

-Двоїння в очах;

-Помутніння і опущення повік;

-М’язова слабкість;

-Запаморочення;

-Нудота і блювання;

-Пронос;

-Здуття живота і запор;

-Ураження м’язів шиї і кінцівок.

У разі появи симптомів захворювання слід негайно звернутися до лікаря.

Заходи безпеки:

Ретельно очищати продукти та посуд, що використовуються для консервування, від бруду та пилу.

Використовувати рекомендовані за рецептурою концентрації солі, цукру і кислоти, вони перешкоджають накопиченню токсину.

М'ясо та рибу в домашніх умовах можна консервувати в герметично закритих банках тільки із застосуванням автоклава.

По можливості не закривати герметично гриби і інші продукти, які важко відчистити, і використовувати кислоту, яка пригнічує розвиток суперечка ботулізму.

Зберігати домашні консерви при низьких температурах.

Остерігайтеся купувати домашні консерви, а також «саморобні» м'ясні та рибні продукти «з рук» на вулицях і ринках.

Не купуйте в магазині консервовані продукти з роздутою кришкою.

І найголовніше, завжди слід пам'ятати, що в домашніх умовах ніякі продукти - овочі, фрукти, ягоди, гриби, та інше, не можуть бути гарантовано очищені від забруднення. Жоден із рецептів консервування не запобігає від проростання спор ботулінічного мікроба. Тому консервовані продукти, приготовлені в домашніх умовах, перед вживанням слід викласти в каструлю і прокип'ятити 15-20 хвилин, а потім охолодити Кип'ятіння руйнує токсин, якщо він утворився в консервах. Саме кип'ятіння консервованих продуктів перед їжею - основна міра профілактики ботулізму.

Не вживайте в’ялену та слабо просолену рибу.

 За інформацією oblzdrav.mk.gov.ua

 


Автор: Vladagromadam
captcha