25.06.2022
Культура

"Чудова 7-ка" - смаколики Миколаївського району

«Влада громадам» продовжує досліджувати Миколаївський район, тож тримайте наступну «Чудову 7-ку» нашого топу.  Розповідаємо, що і де можна зїсти смачненького.

1.      Сир. Моцарелла, маскапоне, рикотта, низка сирів з пліснявою..уф .. всього різноманіття асортименту сирів й не перелічити. Якщо ви сироман, то Миколаївський район може вас дійсно порадувати. На «Фермі Шполянських», у Старій Богданівці готують смачнющі  сири з екологічно чистого молока.

  Зручно, що працює он-лайн замовлення на сайті.Господарка ферми - Дарина Шполянська, обожнює сир і намагається прищепити любов до цього продукту усім - проводячи майстер-класи та дегустації. Зв'язатися з нею можна на її сторінці в фесбук.  

 До речі, в кожному селі району готують для себе та на продаж бринзу - з овечого чи коров’ячого молока. Цікаво те, що вподобання городян і селян на бринзу відрізняються.

-          В місті полюбляють, аби бринза «рипіла», була більш туга. То при  приготуванні додаємо більше «тяжка»(закваска-прим.ред.). А ось на селі люблять, аби вона була м'яка та ніжна – Віктор Дробний, мешканець с. Кринички, краєзнавець.

2.      Персики та черешня. Селище Радісний сад, Миколаївського району славиться, зокрема, своїми персиками. Сорти різні: ароматні італійці  «фаворит Мореттини, ніжні американці «рендхейвени», та вітчизняні – смачнющі  «кремлівські» та «полум’яні».

Плоди достигають в липні. А на початок літа, в Радсад приїздять поласувати радсадівською черешнею – тут вирощують такі сорти, як винно-солодну «Валерій Чкалов»,  жовту «присадибну», солодку  «мелітопільську чорну» та з кислинкою - «крупноплодову». На підприємстві працює гуртовий продаж, відпускають ящиками. Місцеві розповідають, що раніше був кіоск з роздрібним продажем, проте зараз такої можливості немає.

3.      Полуниця. В травні настає сезон цієї дивовижно смачної ягоди. І шанувальники полуниці знають куди поїхати в Миколаївському районі, аби придбати  ящик-другий – і, наїстися від пуза, на рік наперед, до наступного сезону. Дрібний гурт, від 5 кг, пропонують приватні господарства сіл Ковалівка та Ясна Поляна.  

4.      Варення. «Там ще залишилася крапелька варення?» - запитував чоловік у самому розквіті сил – Карлсон. От в Миколаївському районі йому б точно сподобалося. Адже  з черешні з кардамоном, ожини з апельсином, троянди, гарбуза з масалою, барбарису з яблуком, дині та інших фруктів варять варення у приватному господарстві «Смачні потоки».

Знаходяться «Потоки» в с. Ковалівка, Миколаївський район. Придбати варення можна с листопада, а зараз йде активне резервування на варення. В скляних баночках по 440-460 грамів ви отримаєте, як обіцяють виробники найсмачніше в світі варення, без жодних штучних добавок, фарбників чи присадок. Також пропонують, в тарі по 110 грамів -  конфітюр. Телефон для замовлень 097 5328925, 050 2531293 або на сторінці «Смачні потоки» в фейсбук.

5. Шухнудлі та ренудлі - "дас іс фантастіш!". Кухня німців, які жили в колоніях на території Миколаївського району -Карлсрує, Ландау та інших, наклала свій відбиток на страви. Попереджаємо - все дуже смачно та висококалорійно.

-Береться шматочками сало, типу як підчеревок, м'ясо, додається цибулька, смажимо. Потім все це перемішується з картоплею та вкладається в казан з дуже щільною кришкою. Додається сіль-перець-лавровий лист за смаком. Все це заливається водою, але важливо, аби верхній шар картоплі вода не вкривала.

Потім готується тісто на кислому молоці. З тіста робляться невеликі пиріжки і вкладаються зверху на цю картоплю. Потім на все це – шкварки з цибулею, і – ще один шар тіста. Все це ставиться на повільний вогонь та витримується до готовності картоплі, 20-30 хвилин. За цей час, оті пиріжки, що клали  зверху, виростають на пару і робляться, як пампушки. Оце – шухнудлі. А ренудлі – те ж саме, проте в середину пампушок кладемо сир, - розповідає рецепт Володимир Чечуй, голова Михайлівської громади.

До речі, також розповідають, що у спадок від німців залишився особливий рецепт копчення сала  на вишневих гілочках.

6. Піца. А піцу в Миколаївському районі ви куштували? Якщо ні, то варто надолужити. В Сливино, біля фабрики «Чиста вода», знаходиться перша сільска піцерія  "Запічок", що спеціалізується на приготуванні смачної їжі на живому вогні. Як заявлено - використовують лише чисту воду та якісні продукти, а для приготування страв вирощують власні овочі та ароматний базилік.  Там можна спробувати або класичну «маргариту» або, суто нашу, миколаївську – «південно-бузьку». А для любителів "оригінального жанру" є спеціальна пропозиція - "чорна піца". Крім того, там, в спеціальній печі на дровах, ще запікають гуску, рульку та й цілого кабанчика.  Так що там регулярно святкують дні народження, весілля та різні урочистості.

 Знайти піцерію дуже легко - вона знаходиться в 50 метрах від зупинки "Чиста вода" в с. Сливине. 

7. Гриби. Є в Миколаївському районні справжня Мекка для грибників. Це – Андріївський ліс, біля села Ясна Поляна. Тут ці лісові дарунки можна збирати мішками.

Єдиний досить суттєвий мінус – це відсутність нормальної дороги на ділянці від Ковалівки до села. Але, як показує практика, любителів «тихого полювання» це не лякає.   Під час сезону – яблуку, вірніше, грибові ніде впасти.

Вгазалі Миколаївський район характеризується тим, що в його кухні проходить з’єднання декількох культур  - української, німецької, болгарської та російської.

Для прибузької частини району характерне переважання україно-російської кухні з певними нотками німецької, для більш степових районів  - німецько-української  кухні, з певними елементами болгарського та російського підключення. Вплив болгарської кухні виражається у використанні спецій, німецької – це використання різних видів приготування мяса: маринування, смаження, запікання - В. Дробний, краєзнавець.

Про цікавий рецепт розповіла мешканка с. Кринички, Оксана Дробна.

Наша бабуся, Евгенія Федорівна Орлова готувала страву, яку ми називали «затірки». Замішувалося тісто лише на яйці, з якого потім робилися маленькі кульки, які деякий час «викочували», аби вони були тугі. Кульки ці потім кидали до супу. Також  готували окремо – додавали до тіста сир, та робили їх солодкими. 


Автор: Vladagromadam
captcha