19.03.2017
Культура

Дитяча та доросла районні бібліотеки зникнуть вже ЗАВТРА?

Бібліотечні районні установи ліквідовуються з 20 березня

Територіально м-н Варварівка належить до міста Миколаєва, але такі заклади як Миколаївська районна бібліотека для дорослих та дитяча районна бібліотека фінансуються з бюджету саме району, адже перебувають на його балансі. Коштів на утримання цих двох установ район не має.

З 10 березня припинена видача літератури, а 20 березня бібліотеки припиняють свою роботу у звязку з ліквідацією. Відповідне оголошення розміщене на сторінці закладу в соціальній мережі.

- Теперь что получается? Теперь громада - это будет мини-район, со всеми функциями управления и следовательно библиотека центрального села будет выполнять роль районной библиотеки. Она должна будет заниматься комплектованием своей библиотеки и библиотек входящих в зону ее влияния - получить книги на все библиотеки, внести их в ЕК через программу IRBIS, индивидуальный, суммарный учёт, обработка, комплектование партий для каждой библиотеки, расстановка карточек в учетном и алфавитном каталоге. Кроме этого, эта библиотека должна вести библиографическую работу, ведение системы картотек, справочного аппарата, издательская деятельность, рекомендательная библиография и т.д. ну и обязательно методическая работа. Это планирование, учеба «подопечных» библиотек, эллектронные отчеты в системе ЕСМАР. Кроме всего - обслуживание читателей, массовые мероприятия села и библиотеки, обслуживание инвалидов и пенсионеров на дому и т.д. Это никто не отменял. А теперь скажите мне, библиотечный работник без образования (с образованием, например в Весняном, Вы не найдете библиотекаря), на 0,5 ставки, с той материальной базой библиотеки, без компьютера и интернета, реально сможет и захочет ли он все это выполнять? Это если я правильно поняла суть проводимой сейчас реформы. -  Марина Матюхіна-Ярмоленко,бібліотекар.

- Что появится на месте закрытых библиотек? Куда пойдут ежедневно забегающие к нам после уроков ребятишки, которые «бревном» засели в глазах районных чиновников, одно и тоже простите долдонящих: «Вы обслуживаете городское население?». Как объяснить всё это детям?Дети до сих пор не верят, что библиотеки больше не будет. Кто то будет смеяться, а я вчера с трудом объясняла семиклассникам , что больше не могу дать на руки «Кобзарь». Вот бы Шевченко удивился узнав о последствиях таких реформаторов.- Марина Вертелецька, бібліотекар.

Єдиний вихід для цих двох закладів - дорослої та дитячої районних бібліотек - якщо місто візьме їх на свій баланс. Працівники установ б'ють на сполох і звертаються по допомогу до чиновників всіх рівнів. Лист-звернення про недопущення закриття дитячої районної бібліотеки з підписами батьків юних читачів надіслали міському голові Миколаєва, депутату міської ради Миколаєва К. Горбурову та іншим, до міського управління культури.

Відповідь надійшла від Міністра культури України. Наводимо його повністю далі.

ЩОДО ДОТРИМАННЯ КУЛЬТУРНИХ ПРАВ І СВОБОД ГРОМАДЯНИНА

15.02.2017 | 16:04

19.01.2017 №47/9-3/15-17

Головам обласних рад

Головам обласних державних адміністрацій
Щодо дотримання культурних прав і свобод громадянина.

Викликають занепокоєння негативні тенденції ліквідації закладів культури у регіонах на всіх рівнях у процесі децентралізації. Одним із основних завдань державної політики у сфері культури відповідно до ст. З Закону України «Про культуру» є гарантування прав громадян у сфері культури та забезпечення діяльності базової мережі закладів культури.
Оскільки до виключної компетенції районних та обласних рад віднесено прийняття рішення щодо створення та/або припинення закладів культури, а державну політику на місцевому рівні реалізують у тому числі обласні державні адміністрації, звертаємо увагу на дотримання культурних прав громадян України та збереження існуючої мережі закладів культури.
З метою запобігання негативних процесів ліквідації та приватизації закладів культури, включаючи деякі рішення сільських та селищних рад, які суперечать чинному законодавству, Мінкультури ініціювало в рамках Середньострокового плану пріоритетних дій уряду до 2020 року реалізацію пріоритету «Підвищення якості культурних послуг в місцевих громадах», з яким ви можете ознайомитися на Урядовому порталі.
Місцеві органи влади і громада мають усвідомлювати, що сьогодні культурні інституції несуть набагато ширші функції, аніж за принципом радянської ідеології в них вкладалося* Успішний розвиток регіонів безпосередньо пов'язаний з новим баченням культури: робочі місця і розвиток малого бізнесу (креативні індустрії, ремесла, сільські музеї з внутрішнім туризмом, конкретна творча діяльність людей, освіта продовж життя, обмін інформацією, спілкування, рівний доступ до медіа ресурсів).
Акцентую увагу, що недалекоглядні кроки, пов’язані з псевдоекономією бюджетних коштів для надання культурних послуг, у короткостроковій перспективі, призводять до деградації людського ресурсу, зменшення його потенціалу, перешкоджають творчому розвитку особистості.
Порушення основних прав і свобод громадянина, зокрема культурних, призводить до нерівного доступу до отримання культурних послуг і носить дискримінаційні ознаки щодо певних міст, сіл, селищ тощо.
Процедура припинення функціонування закладів культури, окрім загально визначеної процедури, має враховувати галузеву специфіку спеціального законодавства. А саме, статтею 20 Закону України «Про культуру» передбачено, що базова мережа закладів культури формується з метою забезпечення розвитку сфери культури, всіх жанрів і видів мистецтва, а також цілісності національної культури. Заклади культури, включені до базової мережі, не підлягають приватизації, оскільки забезпечують державні соціальні нормативи у сфері обслуговування населення закладами культури.
Частиною третьою статті 22 цього ж закону передбачено, що виключення закладів культури з базової мережі можливе лише за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв.
Звертаю увагу, що особи, винні у порушенні законодавства про культуру, несуть дисциплінарну, цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до законодавства.
З огляду на зазначене, прошу в тижневий строк провести робочі наради з питань стану функціонування закладів культури у відповідних областях та за результатами проведеної роботи поінформувати Міністерство культури України та Адміністрацію Президента України.
Зазначені матеріали будуть використані під час підготовки до найближчого засідання Ради регіонального розвитку.

Міністр культури України. Євген Нищук.


Автор: Vladagromadam
captcha