1. "Реєстратори", які імітують легітимність.
Просувають ідею заснування територіальних громад як юридичних осіб публічного права і домагаються їхньої реєстрації. Особливість псевдо-громад, у межах цієї течії, полягає у створенні антуражу легітимності: жонглювання юридичною термінологією, документами тощо. Для створення псевдо-громади вони імітуються збори. Перед тим збирають підписи жителів. Наприклад, селище налічує 5 тисяч людей. Може зібратися кільканадцять прихильників такої громади, але кожний заявляє, що він представляє певну кількість жителів цього села, і що в сукупності представляють 50% + 1 голос.
2. Без імітації легітимності.
Збираються три людини чи більше, засновують "територіальну громаду", вибирають з-поміж себе уповноваженого. Вони повідомляють органи державної влади про своє існування, і що тепер їм належить все майно, надра тощо. Вони не домагаються реєстрації в державних органах, навіть проти неї.
Принцип приблизно як у 1917 році: все майно заберемо, надра заберемо, в оренду самі будемо здавати, гроші будуть йти в "територіальні громади".
Головний розсадник цього типу псевдо-громад знаходиться у місті Хмельницький.
3. "Козацькі"
Їх в органах юстиції на сьогоднішній день зареєстровано більше двохсот. Вони реєструються як громадські організації. Часто використовують символіку, де наш державний прапор у перевернутому вигляді. Про них мало говорять. Лідер цієї течії є одним із учасників російського проекту 2012-2014 років «Открытая Конфедерация Европейско-Азиатских Народов» (ОКЕАН).
У створення таких псевдо-громад втягуються нормальні громадяни, патріоти. Для різних людей є різні типи заманювання. Є відкриті прихильники захоплення якихось благ, що знаходяться на території адміністративно-територіальних одиниць. Для когось це вкладається в обгорточку начебто правового обгрунтовання, створюється видимість законного процесу. А хтось купляється на козацтво, надбання наших предків. Ці течії не заважають одна одній. Це три напрямки, по яких паралельно ведеться робота, - Ігор Гуськов, співробітник центрального апарату СБУ.
Як розпізнати фейкову громаду?