30.06.2022
Полiтика

Фейкові громади

По всій Україні з'являються групи людей, які іменують себе "територіальними громадами" різних сіл, селищ, міст і протиставляють себе справжнім територіальним громадам. Вони не визнають легітимності органів місцевого самоврядування та державної влади України, намагаються заанагажувати якомога більше людей та створити інституції, паралельні до конституційно встановлених, підмінити їх функції, підривають децентралізацію тощо.

Витоки фейкових громад.
Років вісім тому почали з'являтися віруси, які спрямовані на руйнацію українського суспільства із низу. Залежно від території ці віруси мають свої особливості. Всі вони направлені в один бік — розвалити Україну як державу, провести таку корозію в українське суспільство, де би всі воювали з усіма і не можна було забезпечити ніякої керованості.

 - Одним з них є вірус федералізації, який особливо жорстко розкручувався у 2014 році під час гарячої фази війни. Здавалося, що пізніше творці про нього забули, але насправді ні — він трансформувався в іншу, менш очевидну форму. 

На початку 2016 року в обласних радах синхронізовано ініціювалось питання про перехід області на договірні відносини з центральною владою. Житомирська, Закарпатська, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Одеська, Полтавська, Хмельницька області прийняли звернення до Президента, Верховної Ради, Кабінету Міністрів про перехід на договірні відносини. Йшлося навіть не про федералізацію. 

Другим вірусом є реєстратори "територіальних громад". Основна їхня ідея у тому, щоб довести до людей, що всі органи влади сьогодні в Україні є нелегітимними, видані ними акти — незаконними. Отже самої держави Україна просто не існує, і її потрібно перезаснувати "знизу в гору".

Вірус грає на людських слабкостях і низькій громадянській освіченості. Це відбувається приблизно так: експлуатується незадоволеність і спротив людей через якусь наболілу проблему (олігарх, кар'єр, вирубка лісу, приватизація заводу тощо) → шукаються люди у громаді, які могли б стати провідниками ідей фейкових громад (переважно ними стають ті, хто балотувався на місцевих виборах і програв) → пропонується рецепт вирішення проблем: "стати власником всього майна і ресурсів". Для цього потрібно "створити територіальну громаду". 

Існування реальних територіальних громад заперечується. Задається запитання такого штибу: « А ви чули, щоб у Львові (Одесі, Зачепилівці…) проходили збори з утворення львівської (одеської, зачепилівської…) територіальної громади?» Звичайно про таке ніхто не чув (бо такаго робити і не потрібно було). Однак, звідси робиться висновок: значить львівської (....) територіальної громади не існує! 

Далі цей концепт розвивається так: якщо територіальної громади ще не існує, то міський/сільський/селищний голова і рада не можуть представляти когось, отже вони є нелегітимними. Група людей "засновує"/"створює" "територіальну громаду", приймає її "статут", створює паралельні структури влади. В цьому "статуті" прописують, що рішення органів місцевого самоврядування є нелегітимними, якщо вони не схвалені якимось "уповноваженим територіальної громади" чи іншою надуманою структурою. 

Ці паралельні структури починають видавати свої "свідоцтва" про реєстрацію "народного підприємця", "паспорти людини" замість паспортів громадянина України. Стверджується, що з цими документами не треба сплачувати податки, йти в Українську армію. Тобто всі вам винні, але ви не винні нікому. Ще далі з'являється ідея народних "судів" присяжних, створення систем фізичного захисту "територіальних громад", тобто квазі-військові структури. Це поширюється в Україні дуже сильно. Є інструкції в інтернеті як це робити. Більшість інструкцій від Украинского выбора, - Анатолій Ткачук, директор Інститутут громадянського суспільства.
Три течії фейкових громад.
На сьогоднішній день є три напрямки псевдо-громад. Ці напрямки не заважають один одному і вони не пересікаються. Вони покривають людей, які готові сприйняти відповідну ідеологію. Тобто це одна "цукерка" (хоча тут правильно було б вжити інше слово) в різних обгортках.
1. "Реєстратори", які імітують легітимність.
Просувають ідею заснування територіальних громад як юридичних осіб публічного права і домагаються їхньої реєстрації. Особливість псевдо-громад, у межах цієї течії, полягає у створенні антуражу легітимності: жонглювання юридичною термінологією, документами тощо. Для створення псевдо-громади вони імітуються збори. Перед тим збирають підписи жителів. Наприклад, селище налічує 5 тисяч людей. Може зібратися кільканадцять прихильників такої громади, але кожний заявляє, що він представляє певну кількість жителів цього села, і що в сукупності представляють 50% + 1 голос.
2.  Без імітації легітимності.
Збираються три людини чи більше, засновують "територіальну громаду", вибирають з-поміж себе уповноваженого. Вони повідомляють органи державної влади про своє існування, і що тепер їм належить все майно, надра тощо. Вони не домагаються реєстрації в державних органах, навіть проти неї. 
Принцип приблизно як у 1917 році: все майно заберемо, надра заберемо, в оренду самі будемо здавати, гроші будуть йти в "територіальні громади".
Головний розсадник цього типу псевдо-громад знаходиться у місті Хмельницький. 
3. "Козацькі"
Їх в органах юстиції на сьогоднішній день зареєстровано більше двохсот. Вони реєструються як громадські організації. Часто використовують символіку, де наш державний прапор у перевернутому вигляді. Про них мало говорять. Лідер цієї течії є одним із учасників російського проекту 2012-2014 років «Открытая Конфедерация Европейско-Азиатских Народов» (ОКЕАН). 
У створення таких псевдо-громад втягуються нормальні громадяни, патріоти. Для різних людей є різні типи заманювання. Є відкриті прихильники захоплення якихось благ, що знаходяться на території адміністративно-територіальних одиниць. Для когось це вкладається в обгорточку начебто правового обгрунтовання, створюється видимість законного процесу. А хтось купляється на козацтво, надбання наших предків. Ці течії не заважають одна одній. Це три напрямки, по яких паралельно ведеться робота, - Ігор Гуськов, співробітник центрального апарату СБУ.
Як розпізнати фейкову громаду?
Наступ на децентралізацію
- Коли вам приносять щось у гарній обгортці і говорять про вирішення складних питань легкими шляхами, будь ласка, думайте. Будь-який публічний процес має відбуватися відповідно до правил і норм, які встановлені державою. Велике прохання не змішувати два процеси — створення спроможних громад відповідно до Закону "Про добровільне об'єднання громад" і фейкові громади. Легітимним є те, що створене відповідно до законів України. "Тергромада" створена приватними особами апріорі не може бути суб'єктом публічного права. Вже 413 об'єднаних територіальних громад утворені в рамках децентралізації відповідно до Закону. Процес їх створення продовжується. А те, що кілька громадян України назвалися "тергромадою" і народом України і що вони за всю громаду чи народ України вирішують, є протиправна практика, штучно нам насаджена. Інструкцією для створення справжньої об'єднаної громади є Закон України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" і затверджена Кабінетом Міністрів Методика формування спроможних територіальних громад, -Микола Рубчак, начальник відділу з питань адміністративно- територіального устрою Мінрегіонбуду.
Загрози мутації у нові форми та синергії ініціатив, спрямованих на руйнування української державності
- СБУ веде роботу по блокуванню псевдо-громад у кожній області. Порушено 26 кримінальних проваджень по всій території України за статтею 109 "Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади", 356 "Самоправство" та іншими статтями Кримінального кодексу. Також СБУ працює з громадськими активістами, ЗМІ. Нещадавно спільно із журналістами зняли документальний фільм, який показується у кожному районі: в чому загроза псевдо-громад, яка технологія мережевого маркетингу використовується для розбудови цих структур, як вони намагаються перешкоджати створенню об'єднаних громад у рамках децентралізації. 

Кожна з течій псевдо-громад має лідерів та заангажованих людей, які намагаються через псевдо-громади робити свою справу знизу. Загроза є у тому, що є також громадсько-політичний проект, який намагається йти зверху. Осередки цієї сили формуються якраз за рахунок учасників псевдо-громад. Є позиціонування: ми йдемо зверху, ви — знизу і ми повинні з'єднатися. Ними піднімається питання референдуму про введення прямого народовладдя, - Ігор Гуськов, співробітник СБУ.
Йдеться про формування структур на час "Ч", які можуть виступити проти України. 

Люди, які купились на "народного підприємця" чи іншу аферу опиняються поза законом. Людина не сплачує податки, набігає пеня, адміністративна відповідальність, яка із затягуванням переходить у кримінальну відповідальність. Все це обліковується емісарами, які у потрібний момент скажуть "або штрумуй адміністрацію, або інформація про тебе попаде в українські каральні органи". Все починається нібито із забавки, але ця забавка, виявляється, дуже серйозна річ. 

Якщо ми не реагуємо, коли з'являються двоє емісарів, які приїжджають у село і починають там колотити ситуацію, через деякий час на їхню аферу купляться ще 10-20 людей. І вже треба працювати з тим, щоб нейтралізувати не двох, а двадцять двох. А післязавтра з дві тисячі. І тоді це вже неможливо зупинити, це ми проходили на Донбасі. 

Вплив ззовні є сильним і гнучким, він буде постійно змінювати форми. Ми бачили, як за останні роки ідеологема цих фейкових громад змінювалася. Якщо ми нейтралізуємо одну технології і розслабимося, завтра буде інша технологія,  - Анатолій Ткачук, директор Інституту громадянського супільства. 

Автор: Vladagromadam
captcha