16 червня, відбулась зустріч з експертом Інституту Політичної Освіти Олександром Солонтаем, на тему політики та розвитку громад в умовах децентралізації. На зустрічі були присутні понад 50 слухачів. З Миколаївського району знайшли змогу приїхати понад 10 слухачів, це: Руслан Нерода, Олена Романова, Анастасія Ханенко, Тетяна Буртник, Олена Колодієнко, представники селища Трихати, Ольшанської ОТГ. Що засвідчує палке бажання мешканців району отримати ефективні знання щодо організації роботи на місцях.
-Децентралізація дає дуже багатьом грошам "піти" на місцях та багатьом громадам утримати фінансовий ресурс. Дійсно, бюджет Миколаєва та інших міст виріс колосально завдяки децентралізації. Завдяки цьому є можливість зробити велику кількість робіт, які раніше реалізувати було неможливо, -розповідає Олександр Солонтай.
Але є інша правда, яка показує як реалізуються фінансовий розподіл ресурсів на місцях та організацію нових можливостей. Не має значення як об’єднаються громади з бідними чи багатими, важливим є економічний розвиток в громаді.
-Більшість грошей на місцях проїдаються й використовується так, що завтра, нових грошей не буде. Немає значення громада бідна чи ні. Якщо бідні села об’єднались з бідняками, це зовсім не означає, що вони помруть. А багаті об’єднались з багатими й вони виживуть. Критерій відбувається інший. Якщо бідняк з бідняком вкладають тепер вже більше грошей в робочі місця та економічний розвиток, вони перестануть бути бідняками. А якщо ж багач об’єднався з багачем й в них тепер стало ще більше грошей, але тепер вони ще більше проїдають, замість економічного розвитку, їхня громада банкрут, -констатує експерт.
Не менш важливим є розвиток мешканців селищ й голови громад повинні поміркувати, як надати можливість людям бути: підприємцями, бізнесменами, виробниками; дати можливість надавати послуги на місцях з технікою; надати можливість стажування, для подальшого розвитку й вміння заробляти гроші для економічного процвітання всієї громади.
-Головне правило децентралізації - це запустити економічний розвиток. Якщо громади отримали додаткові гроші, але вони до цього не розвивалися, вони й з грошима не розвиваються. Якщо громади були бідняки, вони впоралися як могли, їм грошей не вистачало на розвиток. Я бачу як в Україні відроджуються маленькі громади. Одне село об’єдналося з іншим і реалізує плантації ягоди. Якщо вичерпалися трудові ресурси і необхідно залучати працівників, то відбудова садочків буде як прибуток, завдяки якому наймані жінки залишатимуть дитину в добрих умовах й працюватимуть над економікою, а це є прибутки. Тільки якщо люди мислитимуть категорією економічного зростання, тоді з бідної громади можна перетворитися в багату. А якщо мислити категорією проїдання, то децентралізація не допоможе, -наголошує Олександр Солонтай.
Децентралізація й гроші - це можливості, які надалі дадуть розвиток як людей так і самої громади.
-По селах Миколаївщини я бачу наступне: фонтанчики, ліхтарі, доброустрій території, ремонт будинку культури. Це не означає, що треба переставати білити, фарбувати, але важливо встановити баланс. Гроші проїдаються й витрачаються на те, що не принесе завтра грошей. А треба гроші вкладати в те, що людям дасть заробітки. Нажаль, в більшості випадків, місцеві депутати, мери заступники, не мають ідей що робити, але й не думають цього робити, - підкреслив експерт.
Але, Олександр Солонтай зазначив, що в Миколаївському районі райдержадміністрація сприяє розвитку та об’єднанням в громадах й вже організували дві зустрічі з питань децентралізації та розвитку в громадах.
Олексанедр завжди і всюди це говорить Добре щоб не тільки слухали його, але й ПОЧУЛИ Ось з цим проблема...