20.03.2017
АГРО

Хвороби зернових та як їм запобігти?

Поради спеціаліста

Головними проблемами у посівах зернових з року в рік є фузаріоз, септоріоз, борошниста роса, снігова пліснява. Це ті хвороби які вражають посіви та призводять до великих втрат врожаю.

 Борошниста роса. Збудником цієї хвороби є гриб Erysiphe graminis. Він вражає більшість видів злакових культур та дикоростучі злаки. На листі, стеблах, колоскових чешуйках і навіть на остях утворюється білуватий павутинний, а потім борошнистий наліт, який складається з міцелію та спор. У вражених рослинах зменшується асиміляційна поверхня листків, знижується костистість та зимостійкість.

Септоріоз. Збудниками є гриби Septoria tritici, S.graminis, S.hordei. Вражають пшеницю, ячмінь та інші злакові культури. На листі, стеблах, колоскових чешуйках з’являються світлі, бурі плями із темною облямівкою, на поверхні яких утворюються дрібні чорні крапки — пікніди. Листя засихає, стебло зморщується, зерно в колосі щупле.

Фузаріоз колоса. Збудниками хвороби є гриби Fusarium graminearum та F. avenaceum. Уражуються пшениця, ячмінь, жито. Колос вкривається рожевим нальотом міцелію гриба, який проникає в зерно, розчиняє білок із виділенням токсичних речовин. Таке зерно часто називають «п’яним хлібом».«Чорний зародок» Збудниками хвороби можуть бути гриби з родин Drecheslera sp., Alternaria sp., Fusarium sp. Уражує пшеницю, ячмінь. Хвороба проявляється у вигляді почорніння зерна в зародку та інших місцях. Ураження відбувається у період молочної стиглості. Перезараження може проходити при зберіганні ураженого та здорового зерна в буртах при підвищенні температури. Уражене зерно має низьку схожість, фізіологічно недорозвинене.

 


Автор: Vladagromadam
captcha