31.03.2017
Культура

Існує легенда “Скарбниця Улянівського пана” на Миколаївщіні

Серед  золотих пшеничний полів  розкинулось село Улянівка Миколаївького району. А живуть тут гарні люди, які  прославляють свій рідний край своєю працею та примножують його багатства.

Історія с. Улянівки розпочалася на початку. 20-х років, коли в результаті переселення густонаселених районів Черкащини, Київщини люди поселялися в мало обжиті південні регіони.

В історії села  існує легенда “Скарбниця  Улянівського пана”. До революції на місці нинішньої Улянівки була садиба багатого пана. Пан був надзвичайним книголюбом, збирачем колекцій стародавніх та рідкісних книг. Не шкодуючи власних коштів, він їздив і скуповував книги в монастирях,   архівах,  базарних площах. Були в його бібліотеці рукописні книги древніх часів  на пергаменті, папері,  а одна навіть на тонких дощечках.

Певно подібні рукописи були дуже рідкісні і писали не лише в козацькі, а й навіть  у князівські часи Київської Русі.

У 20-х роках, коли відступами денікінці до пана заїхав його син, білий офіцер. Пан вирішив разом із сином втікати за море. Зібрали золото, срібло, гроші. Але як взяти з собою книги?  Їх було дуже багато, вирішили закопати. На замовлення пана рощаховський коваль Кравчук гарно обкував залізну  скриню, запаяв оловом усі шви, щоб скриня  стала водонепроникною. Скриню поставили на ландо, наповнили книгами вщерть. Потім закрили і залили воском, ввечері  пан  з  сином,  донщик і панів слуга повезли скриню  в степ. Із собою взяли гнивтівки та четверо  мисливських собак. Як хто спробує підстежити за нами застрелимо або зацькуємо хортами- попередив слуг і  селян. Боялися люди, але все ж здалеку підгляділи, що пан та його помічники закопали скриню , на полі на пологому схилі,  від шляху з Улянівки на Братське (зараз   на цьому місці відходять дорога і лісосмуга на Соколівку).  На ранок пішов сніг і сховав усі сліди. 

В 1942 році в Ульнівку навідався внук пана, з Югославії. Поклонився могилі бабусі, послухав розповідь старожилів про скарб.  Тут треба все поле на два метри перерити нехай він собі лежить, бо нам його не знайти. Та й поїхав назад до Югославії.

Ця “Скарбниця  Улянівського пана” й досі закопана у полі. Ніхто її не шукав. А за переказами, книги там дуже цінні, в золотих та срібних оправах, писані ще за часів Київської Русі.

За інформацією Братської централізованої бібліотечної системи Миколаївської області


Автор: Vladagromadam
captcha