06.04.2017

Історія села Трихати Миколаївського району

Села, як і люди, мають свої біографії, у кожного вона своя. Трихати – гарне село на березі Південного Бугу, привабливе у всі пори року, завжди чепурне, впорядковане, доглянуте.

Конкретний рік заснування села, на жаль, не зберігся до наших часів. Перші згадки про Трихати знайдені на польській карті, котру склав відомий італійський картограф Річчі Заноні (Rizzi Zannoni) у 1767 році.

 

За спогадами старожилів, заснування села почалося у кінці XVIII століття, коли російський уряд сприяв заселенню півдня України. Тоді у цей регіон переселялися козаки а також німці, греки, болгари, росіяни.  Кожна із сімей збудувала собі житло поближче до річки. Назву поселення, скоріше за все, адаптували з турецької. Про те що спочатку тут оселилися козаки свідчать також козацькі хрести на сільському цвинтарі.

Перша згадка про село знайдена на “Столистовій мапі“, що була також першою державною багатолистовою мапою Російської Імперії, і була виготовлена у 1801-1804 роках. Трихати позначене на мапі як “Деревня” (російською), з кількістю жителів менше 500, що вказано на умовних позначеннях. Назва села має відмінну від звичної нам форму – “Трехъ Хатъ”.

Наступна згадка про село з’являється на Наполеонівській мапі 1812 року, коли французи готувалися до війни з Росією. Мапа була виготовлена на основі “Столистової мапи“, тож ніякої нової інформації на ній немає. 

За архівною довідкою на початку ХХ століття, землі с. Трихати належали поміщиці Ждановій Катерині Феодатівні. Селяни піднімалися на боротьбу з поміщиками. В 1905 році селянські виступи відбулися і в селі Трихати. Селяни вимагали підвищення заробітної плати. 28 червня 1905 року 8 селян села були заарештовані за організацію виступів і відправлені в Одеську тюрму.

Приблизно за 100 років, Трихати виросло з маленького хутора з 30 дворами та 200 мешканцями у розвинуте та самодостатнє село з понад 1000 жителів.

мационный источник kraeved.od.ua


Автор: Vladagromadam
captcha