З 2000-го року Баштанський район Миколаївської області тримав курс на реформи, розвиток та благоустрій своїх сіл, адміністративної, медичної та соціальної сфери, й сьогодні досяг значних результатів.
18 грудня 2016 року відбулась визначна подія в Баштанському районі – об’єднання територіальних громад. На карті району з’явилась перша міська ОТГ, до складу якої ввійшли населені пункти Баштанської міської, Добреньської, Явкинської, Новопавлівської, Новоіванівської, Новосергіївської, Плющівської, Пісковської, Христофорівської сільських рад. Обрали шлях децентралізації тому, що люди повірили, що місцеві проблеми можуть ефективно вирішуватись тільки на місцевому рівні, як свідчить європейський і світовий досвід. Держава ніколи не дійде до проблем кожного села чи міста, кожної вулиці чи двору. Зараз населення громади складає 22879 чоловік, що робить найбільшою ОТГ в Миколаївській області.
В ході бесіди голова Баштанської ОТГ Іван Рубський поділився досягненнями громади:
- В цьому році ми отримали інфраструктурну субвенцію 10,5 млн грн та залучено інвестицій на суму близько 17 млн грн. З них біля 5 млн грн буде направлено на закупівлю техніки: бульдозер, грейдер, екскаватор з навантажником для дорожніх робіт. Наша найголовніша проблема є сполучення між селами. В минулому році громада купила новий сміттєвоз, трактор для розчистки снігу та іншу техніку, водночас написали інвестиційний проект по твердим побутовим відходам на 6,2 млн грн., який пройшов. І в нас зараз на балансі 4 сміттєвоза. Є реальний шанс завести до нас інвестора, приблизно на 7 млн доларів, який збудує міні завод по спалюванню сміття. Зі свого боку Баштанська ОТГ має вкласти 10 відсотків співфінансування. Завдяки сміттєвозам, за умовами проекту, ми зможемо забезпечувати 30 тонн сміття щоденно. В цьому році виграли три проекти з обласного бюджету, кошти не маленькі. Місто Баштанка виграла проект по відеоспостереженню для охорони громадського порядку, обласний бюджет 75 тис грн, бюджет міської ради 305 тис грн. Встановлюємо 9 сучасних камер для цілодобового відеоспостереження. Більше того бізнес теж хоче залучитися до системи й встановити камери на вулицях. Також цього року відкрито 3 нові об’єкти: спортивну площадку, футбольну та волейбольну площадку, та встановлені вуличні тренажери. Реконструювали парк в мікрорайоні Агропромтехніки, відремонтували тротуари – пояснює голова Баштанської ОТГ. Ще проекти виграли сільські ради. В Христофорівці проект по фітнес клубу, в с.Плющівка ремонт будинку культури. Село Христофорівка фінансування з обласного бюджету 45,59 тис грн., а 66 тис грн. додаємо ми. Село Плющівка 44,7 тис грн дає обласний бюджет, а 67 тис грн наше спів фінансування, також с.Плющівка виграла проект ЕС ПРООН «Місцевий розвиток орієнтований на громаду» на суму 342 тис грн. В рамках обласної програми виграно проект по реконструкції дамби з фінансуванням 6,8 млн грн., яка сьогодні знаходиться в аварійному стані, 2,3 млн грн І та ІІ підйому водопроводу. Територію біля дамби облогородять пішохідною та велосипедною доріжкою, вистелять плиткою майже кілометр, встановимо відбійник та сучасні перила.
Минулого року Баштанська громада увійшла в першу чергу фінансування у числі 25 об’єднаних громад, що були відібрані американським проектом USAID/DOBRE, котрий розраховує за п’ять років охопити 75 об’єднаних громад в Україні. USAID/DOBRE тісно пов’язаний з процесами децентралізації в Україні. Він має п’ять напрямків, які розроблятиме разом з баштанчанами робоча група. В основі проекту - розробка стратегічного плану, поліпшення фінансової ситуації на території громади, у тому числі, консультації, допомога бізнесу, створення робочих місць.
Вступили в асоціацію енергетичні міста України, куди заходять дуже серйозні інвестиції. На сьогодні для себе першочергово, визначили завданням: написати план стратегічного розвитку нашої громади та план сталого енергетичного розвитку, роботу над якими вже розпочато.
Одним з пріоритетних напрямків подальшого розвитку громади Іван Рубський бачить написання проекту по промисловому парку:
-Економічний розвиток громади є пріоритетним. Якщо не працює економіка, інвестиції працювати не будуть. Тому створення промислового парку є пріоритетним завданням. Хоча деякі відмовляються від цієї ідеї, але в Запоріжжі, Києві, Сумах пишуть проекти, і працюють над ними. Під моїм контролем знаходяться всі інвестиційні проекти нашої ОТГ.
В кожній сільській раді діють громадські організації, з якими ми співпрацюємо. Написано до сотні проектів, декілька десятків успішно реалізували. Важлива й необхідна співпраця влада-громада-бізнес, адже завдяки цій співпраці можливий розвиток громади.
Ми підписали в цьому році меморандум про співпрацю Баштанської міської ОТГ та Всеукраїнської громадської організації інституту Бюджету та соціально-економічних досліджень про впровадження Бюджету участі. Вперше прийняли зміни до бюджету і виділили 550 тис грн. Міні-гранди до 50 тис грн для написання мікро-проектів для тих громад, котрі ще не сильно працюють в цьому напрямку. Щоб кожна із сільських рад мала можливість виграти мікро-проект й реалізувати на місцях свою ініціативу.
Ми не нехтуємо мікро-проектами. Перший проект виграли «Бібліоміст». Отримали 76 тис грн по проекту на комп’ютерну техніку, а громада вклала ще 376 тис грн на капітальний ремонт приміщення центральної бібліотеки та ще 4 бібліотек: Інгулка, Привільне, Христофорівка, Баштанка. Що важливо сьогодні, бібліотеки там потрібні.
Представники нашої громади подорожують для отримання нового досвіду й радо ділимося своїми досягненнями з новоутвореними громадами, бо досвід найголовніший. Влітку планують відрядження в м.Тростинець Сумської області, щодо проектування промислового парку.
Сільські ради не відстають в написанні проектів та реалізації їх в життя, а найперспективнішою в Баштанській ОТГ є Явкинська сільська рада, з гордістю розповідає Іван Рубський:
-В с.Явкине виграли й реалізували 9 проектів, а раніше була найдепресивнішою. Три проекти по питній воді, в школі замінені вікна, відкрито бювет, відновлено амбулаторію, відкрито кооператив, відремонтовано дорогу. Вивезено тони сміття та завезено чорнозему, облагороджено великий парк, встановлено дитячий майданчик, на даний час – одна із сильних сільських рад в ОТГ.
Ми приречені займатися інвестиціями, іншого шляху немає! Проектів сьогодні які б приносили прибуток поки, що немає, бо працювали переважно з інвестиційними проектами соціального спрямування. Сьогодні не всі переваги даються тим проектам, що мають економічну складову, серед цьогорічних розроблених проектів будівництво будівлі ЦНАПу, проект ремонту дороги по вул.Грушевського це в селі Явкине, проект на обладнання для виготовлення тротуарної плитки. Сьогодні займаємось проектом по будівництву критого басейну в м.Баштанка, також в розробці проект по зоні відпочинку на центральному ставку, в котрий будуть включені платні послуги для населення.
Іван Рубський бачить подальший розвиток громади в об’єднанні територій району в одну ОТГ:
- Ми об’єдналися по перспективному плану, хоча наша філософія дещо інша. Ми хочемо зробити одну громаду – один район, але закон дозволяє створити декілька громад. З однієї сторони зрозуміло, район великий й сполучення незручне.
Потрібно взяти до уваги, що сьогодні в Баштанську ОТГ поступає 43% доходів з району і 53 % податкового податку. 11 сільських рад по периферії фактично залишаються без ресурсів для розвитку, саме цей факт повинен спонукати їх до приєднання в нашу ОТГ. Сьогодні залишилось в тих сільських радах некомплектні школи, садочки, спеціалістів немає і так далі. У нас працюють кращі спеціалісти, економісти. А що говорить, про тих хто залишився! Тому об’єднуватися треба обов’язково. Сьогодні влада нам пропонує брати на себе відповідальність й працювати над проблемами громади. Від того, що ми будемо жалітися, краще не буде. Якщо ми не продовжимо розвиток, то це призведе до падіння й кризи. У держави можливості допомогти громадам немає, фонд регіонального розвитку кошти надає, але частково, тому треба йти далі об’єднавши наші зусилля.
Також займаємось Стратегією розвитку громади, тому важливо враховувати пропозиції, думки, бачення розвитку всіх верств населення, саме цьому розпорядженням міського голови була створена Робоча група, до складу якої увійшли міський голова І. В. Рубський, перший заступник міського голови, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керівники структурних підрозділів виконкому Баштанської міської ради, старости сіл, депутати ради, а також представники бізнесу та громадськості. Загалом, це соціально активні люди різних професій та вікових категорій. Таке широке представництво дасть можливість захопити в поле зору Робочої групи всі сфери життєдіяльності громади, відобразити очікування та забезпечити інтереси всіх її жителів. Спільні напрацювання Робочої групи ляжуть в основу розробки Стратегічного плану нашої громади.
Також читайте: "Баштанська ОТГ співпрацює з молоддю та надає всі умови для розвитку"
"В Баштанці піклуються о пенсіонерах та інвалідах громади"