Система охорони здоров’я, яка діє на Україні з радянських часів вже застаріла, а нова ще не працює. Всі погоджуються, що «безоплатна» медицина значно «б’є» по кишенях громадян й за медичною допомогою люди звертаються до медичних закладів в екстрених випадках.
Верховна Рада прийняла історичний законопроект, за яким українська медицина повинна змінюватися на краще. Сам документ деякі називають "сирим", а хтось вказує, що для впевненого просування реформи потрібні й інші законопроекти.
Основні пунктами змін є: реалізація медичної політики буде передана від МОЗ до нового держоргану; фінансування лікарень та оплата праці лікарів будуть переведені на конкурентні умови (не «ставка" за саме існування лікаря, а плата за конкретну виконану якісну роботу); сільська медицина перестане бути неіснуючої і недоступною; медустанови отримують нову форму господарювання - некомерційні підприємства, які належать громадам; пацієнти отримають прямі виплати від держави на лікування.
Але, річ у тому, що самі лікарі не уявляють, як буде проходити реформування медицини, як відбуватиметься прийом громадян, якщо лікар обслуговує понад 2000 пацієнтів з селищ, тоді куди підуть інші ?
Заступник головного лікаря Центру первинної медико-санітарної допомоги Миколаївського району Галина Тягай, пояснила ситуацію щодо реформування медицини:
-Ми дуже схвильовані ситуацією що склалася з впровадженням медичної реформи. Дві тисячі людей повинні укласти угоду з сімейним лікарем. Наші лікарі обслуговують набагато більше населення ніж дві тисячі пацієнтів. Куди йти людям, що залишились за межею, постає питання. В амбулаторії Нечаянської громади, обслуговують населення понад 3,5 тис пацієнтів. В Миколаївському районі із 13 амбулаторій укомплектовано лише 8. Це в селищах Нечаяному, Петрівці, Радсаді, Ульяновці, Степовому, Ковалівці,- там є лікарі. Ще є перша амбулаторія. В Ольшанській громаді є тільки терапевт. Це не сімейний лікар і з ним не можливо укласти угоду. Ольшанська громада вся відкрита. Ще немає жодного документу з управління охорони здоров’я, що підтверджує розвиток реформи. Зараз мова йде що деякі громади хочуть зробити у себе відокремлені центри, можливо, вони наберуть 48 сімейних лікарів, які будуть там жити і з ними і будуть укладати договори. Михайлівська громада думає про створення у себе центру. На жаль ми не можемо зараз підказати в якому напрямку йти людям і з ким укладати договори.
Експерт Інституту Політичної Освіти Олександр Солонтай на зустрічі з представниками громад Миколаївщини погодився, що медична реформа запропонована заступником міністра охорони здоров'я Уляною Супрун в Україні, концептуально вірна, але уряд зволікає з запровадженням самої реформи:
-Ми, за медичну реформу. Вважаємо, що уряд не збирається серйозно робити цю реформу, по-перше, не збирається робити Уляну Супрун міністром. Якщо у влади немає голосів зробити Уляну Супрун міністром, то звідки в неї візьмуться наміри й сили зробити реформу? Вони говорять про реформу, але не роблять її. Уляна Супрун запропонувала правильну концепцію реформи. Там не все досконало, не з усім можна погодитись, але концептуально ідея правильна. Перетворити нашу медицину, яка за рідкісними винятками «правильних» лікарів не лічить людей, не захищає людей від хвороби, висновок живемо менше на 20 років, ніж в Європі. Основна причина - це медицина й екологія. 90% людей мають досвід покупки медичних послуг «в чорну». Дійсно необхідні створити два списки: це точно безплатно й під розпис; другий список точно платно, але скільки, кому й сам обираєш. Я за впровадження підходу, що «гроші ходять за пацієнтом». Люди з маленьких населених пунктів за медичними послугами тікають у міста, їдуть до Миколаєва, Вознесенську, Очаківа. Вони не лікуються у цих ФАПах і маленьких лікарнях. Але гроші йдуть туди. А коли вони проходять у міську лікарню, то все за свої. Так чому ж нам не запровадити принцип "гроші ходитимуть за пацієнтом" і частину цих послуг людина би отримала безкоштовно. Але реформу гальмують, експерти ревнують, що не вони її запроваджують. На жаль, перспективи того що найближчим часом реформа запрацює немає.
Медичну реформу в Україні обов’язково необхідно втілювати в життя, але ії треба впроваджувати поступово та обов’язково слід прислуховуватись до думки спеціалістів як в міністерстві так і на місцях. Будемо сподіватися, що ця реформа запрацює й піде на користь нашому суспільству.