18.03.2017
Полiтика

Пристрасті по децентралізації

Добровільне чи примусове об'єднання?

У селі Ковалівка, Миколаївського району активно обговорюють тему  децентралізації,  процес  якої зараз триває в районах як області, так і України в цілому.  На чергову зустріч, 15 березня,  зібралися представники селищ  Ковалівки, Ясної Поляни та Шостаківки. Топ тема -  доручатися  цим населеним пунктам  до вже існуючих ОТГ, наприклад до Ольшанської громади, чи створити своє власне об’єднання?

Як стверджують учасники зустрічі, було заявлено, що захід організовується «Офісом реформ», щоправда, ніхто з представників цієї організації на зустрічі не був присутній.

-Офіс реформ Миколаївської області організував громадські слухання з приводу створення ОТГ, зібрав жителів села, покликав голів деяких сіл ... а сам не прийшов? Замість нього, звідки не візьмись - з'явилася голова Миколаївської районної адміністрації Алла Воробйова. Збіг? Не думаю. Може, воно і правильно, села все-таки знаходяться в Миколаївському районі, але поведінку її не можу не назвати дивною, - коментує Володимир Проненко, ативіст.

Згодом вияснилося, що «Офіс реформ» і не знав, що організовується зустріч від його імені.

- Очевидь відбулося багатостороннє непорозуміння. Офіс реформ планує зустрічі заздалегідь. У данному випадку - у лютому. На 15 була запланована зустріч в Ольшанці, куди ми і пропонували залучити Шостаківську, Ковалівську та Яснополянську сільські ради. 16 березня Офіс реформ за планом був у Новому Бузі. Пропонується заспокоїтися та узгодити дату зустрічі із зацікавленими сільськими радами на квітень, -прокоментував  Олександр Дудюк, представник «Офісу реформ».

- До мене неодноразово звертався Офіс реформ про продовження роботи по децентралізації на території району. Після звернення ряду жителів Яснополянської та Ковалівської сільських рад з проханням ознайомити із сучасним станом справ в цій галузі, мною за попередньою домовленістю з Офісом реформ, була організована зустріч активних представників чотирьох громад Миколаївського району. На адресу відповідних рад була направлена телефонограма. Нажаль Офіс реформ повідомив, що не буде на зустрічі в зв’язку з тім, що у них на цей день запланована друга зустріч. Ви можете запитати: Чому не відмінили захід? Відповідаю: А навіщо? Райдержадміністрації згідно частині 2 статті 9 Закону «Про добровільне об’єднання громад» забезпечують організаційну підтримку та інформаційно-просвітницьке сприяння добровільному об’єднанню територіальних громад. Тому ми маємо право проводити таки зустрічі, - заявила Алла Воробйова, голова Миколаївської РДА.

На зустрічі в Ковалівці були присутні:  керівник  Шостаковської сільської ради - Єрмак В.В., секретар с.Ковалівки Кононіченко Н.І,  голова с. Яснополянське  Мацик І.В., голова Ольшанської селищної ради Новак С.В.; староста с. Трихати Макаров  О.В. Процес обговорення пройшов бурхливо і емоційно. Представники Ольшанської ОТГ говорили  про необхідність приєднання до них. 

- Сергій Новак та Макаров О.В. змалювали присутнім економічну та соціальну ситуацію Ольшанській селищній раді – що вже зроблено, що робиться, що планується. Про фінансові можливості громади, про плани заведення інвестицій. Розповіли і про труднощі, з якими зіштовхнулася громада – великою кількістю проблемних питань, які потрібно вирішувати, кадровим «голодом» (особливо в галузі медицини). Макаров підкреслив, що громада Трихат відчуває себе в об’єднаній громаді не обділеною – у найближчий час планується провести повне освітлення села; готується проект і вже проводяться певні підготовчі роботи по давній мрії трихатців – побудові нової, 4-кілометрової дороги між Трихатами і Ольшанським, яка не тільки замінить сучасну 15-кілометрову, а і «прорубає» шлях через залізничну колію для булгаківців; готується проект капітального ремонту даху Трихатської ЗОШ; планується ремонт сільського клубу тощо, та навіть самий перший в історії ОТГ міжнародний фестиваль проходитиме на території Трихат,- коментує  подію на своїй сторінці в фейсбук Алла Воробйова. - Так, дискусія, обговорення, виступи, репліки були емоційними, інколи надто емоційними, але по іншому і не могло бути – адже це надто важливе і болюче питання сьогодення. Були і звинувачення, що запрошені мало людей, що не запрошений Офіс реформ, що район тисне на Шостакове, що Шостакове заважає Ясній Поляні і Ковалівці об’єднуватися з Ольшанським. Було багато що… Чого дійсно не було, і на цьому наголошувала і я, і Ольшанський голова, і багато інших виступаючих – тиску, що потрібно йти до Ольшанки. Висувалися ідеї союзу з Михайлівкою чи зі Степовим. Настійлива рекомендація була одна – це ваша справа, але перед тим, як прийняти рішення, зберіть професійну робочу групу і добре прорахуйте той чи інший варіанти – економіку, фінанси, інфраструктуру тощо,- розповідає Алла Воробйова.

Водночас  активіст Володимир Проненко стверджує, що об'єднання виходить, чомусь, - «добровільно-примусове»:

-Село хоче стати окремою ОТГ і об'єднатися з деякими найближчими селами. Гарні ж наміри, чому не підтриматищось? Але ось голова Миколаївської РДА, Алла Воробйова думає навпаки. 7 чоловік голів сіл почали жорстко агітувати жителів Ковалівки приєднатися до іншого села, мотивуючи це тим, що якщо вони погодяться, то у них «в ОТГ буде все - і школи, і дитячі садки, і магазини, і лікарні, і аптеки». А потім кажуть: ми приїхали не агітувати вас, люди, ви ж зрозумійте, що так буде краще для всіх. До цього півтори години жорсткого пресингу типу: Ви, що, не розумієте, що потрібно розвиватися? Ви, що, не розумієте, що ми самі повинні будувати своє село?- говорить активіст.

В результаті обговорень в ході зустрічі, мешканці Ковалівки вирішили створити свою ініціативну групу, аби вивчити це питання досконало.

Нагадуємо, що вийшов новий закон №4772 про пришвидшення  добровільного приєднання  ОТГ.


Автор: Vladagromadam

Також радимо переглянути:

Новий закон о пришвидшенні добровільного приєднання ОТГ

Спрощення системи  формування спроможнього місцевого самоврядування 

captcha