16.02.2017
Полiтика

Розрахунок бюджету ОТГ. Найбільша проблема — відсутність фахівців

Одне з найважливіших питань, на початку шляху новоствореної ОТГ - формування місцевого бюджету. По суті, воно не нове для фахівців планово-економічного відділу виконкому ради ОТГ або ж окремих спеціалістів (якщо такий відділ поки що не створений), які раніше працювали у відповідних радах. Втім, деякі громади відчули складності на цьому етапі. 

Алла Воробйова, голова Миколаївської райдержадміністрації

- Процес створення ОТГ підкріплено бюджетною децентралізацією, тобто, всі податки та збори, відповідно до Податкового та Бюджетного Кодексів, спрямовуються до об’єднаних громад. Крім того, громадам спрямовуються кошти субвенції для освітянської, медичної галузей, а також енергетична і базова дотації...

...І не виникло б жодних проблем, якби все це здійснювалося послідовно та впорядковано, після створення необхідних для повноцінного функціонування бюджетних установ, відповідних управлінських структур в апараті об’єднаних територіальних громад щодо керівництва закладами освіти, охорони здоров’я, культури та соціального захисту, які повинні надавати відповідні послуги мешканцям ОТГ.

Створити їх швидко можливо, але віртуально.

Адже, немає на сьогодні в об’єднаних громадах достатньо підготовлених фахівців; для їх конкурсного відбору та підготовки потрібен чималий проміжок часу, а життя і діяльність закладів соціально-культурного спрямування не дають можливості чекати вже сьогодні.

Розуміючи складність перехідного процесу, райдержадміністрація неодноразово зверталася до керівництв ОТГ з пропозицією делегувати району на 2017 рік міжбюджетні трансферти, пов’язані із функціонуванням закладів освіти та охорони здоров’я до створення дієздатних відділів, секторів в апараті об’єднаних територіальних громад, що давало б можливість спокійно та зважено забезпечити повноцінне функціонування закладів, надання ними відповідних послуг.

Повинні встановлюватися реальні сроки

Юрій Піньковий, голова Миколаївської районної ради

- Бюджети ОТГ захищаються. Повірте мені, там є що захищати. У нас практично кожна ОТГ, якщо порахувати з державними субвенціями, має бюджет від 18 до 28 млн грн. Так, щоб було зрозуміло, бюджет Миколаївського району 2016 року складав 33 млн. Але проблема є в правильності складання цього бюджету — доходної і видаткової частини. В деяких сільських радах не має бухгалтерів, я не кажу вже про головних бухгалтерів. Це є великою проблемою. Ми зі свого боку допомогаємо нашим ОТГ у написанні рішень сесії, в написанні угод про пердачу, фінуправління також надає допомогу в формуванні бюджету ОТГ. Тобто на цьому етапі порозуміння є.

В двох сільських радах процес децентралізації взагалі розпочався в 2016 році. В грудні в нас були об'єднані Михайлівська, Ольшанська, Веснянська і Нечаянська громади.

На території об'єднаних громад поки що не створені ні відділи освіти, ні центри медико-первинної допомоги. За один місяць створити їх, провести тендера на закупівлю газу чи електроенергії — це нереально. Тому повинні встановлюватися реальні сроки.

На сьогодні всі чотири громади вже передали до районного бюджету субвенції на медицину та освіту. Зараз в громадах сворюються галузеві відділи. Втім, скільки на це піде часу остаточно не визначено.


Автор: Vladagromadam
captcha