04.05.2022

Що слід очікувати Миколаївським селам від медичної реформи?

Сільські фельдшерсько-акушерські пункти будуть виконувати ту ж функцію, що і зараз - віддаленого підрозділу лікарської амбулаторії. За словами замміністра Павла Ковтонюка, дані, отримані від громад, показують, що чим менші села, тим співвідношення лікаря до «не лікаря» у ФАПах більше. Окрім фельдшера, там працюють кочегари, водії, санітарки, бухгалтери, методисти. Національна служба здоров’я укладатиме контракти саме з амбулаторіями, тому ФАПи з великою кількістю працівників, очевидно, обтяжуватимуть бюджет амбулаторій.

Ковтонюк наголошує: ФАПи не забезпечують селян лікарською допомогою.

-Вони є винаходом тої епохи, коли в селах не було нічого. Але зараз ми не можемо ставити на них стратегічно. Я прогнозую, що з часом ФАПів буде ставати менше, натомість з’являтимуться різні механізми, як їм укрупнятися, як добратися лікарю до людей. Способів, як оптимізувати роботу лікаря і медсестри амбулаторії, зробити їх мобільними, може бути безліч. Але всі вони залежатимуть від самої громади: лікар з амбулаторії зможе мати певні прийомні дні у меншому селі, можна буде придбати автомобіль для амбулаторії або вирішити питання з маршрутками для підвезення людей до амбулаторії.Фінансування буде йти через лікаря. Фельдшер працює з лікарем. Лікар, наприклад, веде пацієнта, але фельдшер йому видає ліки на місці, у ФАПі, - пояснює Павло Ковтонюк.

По суті, в селах, як у і містах, працюватиме формула: держава - страхує, лікар - лікує, а громада - господарює. За державою - оплата послуг, за лікарем - лікування, за громадою - інфраструктура. Щоправда забезпечення інфраструктурою в селі – питання найбільш болюче як для пацієнтів, так і для громади.

-Я був на з’їзді об’єднаних громад у Харкові і запитав, чи реально забезпечити сільських лікарів службовим житлом, автомобілем, знайти їм приміщення і мінімально його обладнати. Більшість відповіла, що зможе це зробити. Я вважаю, що міф про те, що в селі нічого неможливо, безпідставний. Головне – зайнятися. У країні поступово перестають говорити «сільська медицина вмирає, дайте грошей». Починається розмова про те, як перепрофілювати неефективну інфраструктуру, як поставити бойлери, замість утримання двох кочегарів, як забезпечити логістику, як запросити лікаря, відремонтувати дорогу. Бо гроші в селі є, а з децентралізацією їх стане ще більше. Просто їх треба навчитися ефективно використовувати, - говорить Ковтонюк.

За словами в.о. Міністра охорони здоров' я У. Супрун, разом із законопроектом про державні фінансові гарантії пакетом будуть винесені на голосування і Проект Закону «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» та Проект Закону «Про додаткові державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів особам, які захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність в АТО та забезпечують її проведення», яким передбачені державні гарантії повної оплати лікування на всіх рівнях для учасників АТО. У МОЗ прогнозують, що у разі ухвалення пакету законів до кінця травня, зміни на «первинці» розпочнуться вже у липні, а 15 вересня наступного року вдасться ухвалити Державний гарантований пакет. 

Якщо ж голосування відбудеться пізніше травня, «первинка» відчує реформу з січня 2018-го, а потім, не попавши в бюджетний процес-2019, ухвалить Гарантований пакет вже аж 15 вересня 2019 року. Якщо, звісно, у реформу вкотре не втрутиться виборчий процес.

Інформаційне джерело lb.ua

t5667


Автор: Vladagromadam
captcha