13.03.2017
Екологія

Світ диких тварин. З чим ми залишимось?

Дикий світ на межі вимирання

Уже до кінця цього століття людство не дорахується сотень видів тварин.

Такий сумний прогноз днями було озвучено на Міжнародній конференції "Біологічне зникнення", що відбулася у Ватикані під патронажем Папи Римського Франциска, пише газета "Експрес"

"Багаті країни виснажують ресурси планети й з безпрецедентною швидкістю руйнують її екосистеми," - назвав причину катастрофи професор біології Пол Ерліх із Стенфордського університету (США). Науковець нагадав, що, будуючи шосе через національні парки, виловлюючи всю рибу в морі й наповнюючи атмосферу двоокисом вуглецю, людство запустило механізм знищення ссавців, птахів, риб, комах...   

Дикий світ, який упродовж тисячоліть виживав не завдяки, а радше всупереч людству, вимирає й у не надто заможних країнах. Там тварин вбиває не стільки господарська діяльність, скільки безгосподарність людей. Щороку й в Україні Червона книга поповнюється назвами нових видів, що зникають.

Загалом, за даними Міжнародного союзу охорони природи, щогодини на Землi зникають до трьох видiв флори й фауни. І кожен п'ятий вид - на межі зникнення.   Утім фахівці запевняють: цей процес ще можна якщо не зупинити, то сповільнити...  

- Де саме в Україні найбільш відчутна проблема зникнення диких тварин?

- Насамперед - у степових районах нашої держави, - сказав Олексiй Василюк, спiвробiтник вiддiлу монiторингу та охорони тваринного свiту Iнституту зоологiї iм I.I.Шмальгаузена НАН України.

- А все тому, що унiкальнi степи, природний ареал сотень видів тваринного та рослинного свiту України, нещадно разорено. Колись степи становили майже половину територiї  України, нині вони вціліли лише на 1 - 3% території. Відповідно, кожен третiй вид степової флори або фауни опинився на межі зникнення.

А загалом у Червоній книзі України до списку тварин зі статусом "такі, що зникають", занесено понад 110 видів.  

- Хто в цьому списку?  - Наприклад, велетенська вечірниця - унікальний представник загону рукокрилих,- відповів Антон Бевзенко, еколог - теріолог.

- Основними факторами, що загрожують існуванню цього великого кажана, є знищення його природних місць проживання, а також застосування отрутохімікатів у боротьбі з комахами, якими харчується вечірниця.

Зникає і бурий ведмідь, найбільший хижак фауни України. Колись він був звичайним звіром на всій території Європи, у північній Африці, в Азії його суцільний ареал покривав всю лісову зону (північ, Сибір), гірські масиви аж до Гімалаїв, північний Китай та Японію. У Північній Америці цей вид можна буо зустріти у західній частині континенту від Аляски до півночі  Мексики. Зараз бурий ведмідь на частині історичного ареалу знищений,  а в решті місць, зокрема й в Україні, його чисчельність дуже скоротилася.    За останнi 10 рокiв кількiсть ведмедiв зменшилася з тисячі до двохсот особин.

Повнiстю зникли й деякі ссавці-малюки, побачити їх нинішнє покоління зможе хіба в зоологічних атласах.

У списку - ховрах європейський, соня садова, вухастий їжачок тощо. Непереливки й багатьом видам птахів.  

-  Яких птахiв Україна ризикує втратити назавжди?  

- Наприклад, степову дрохву, найбiльшого летючого птаха України, а також легендарного орлана-бiлохвоста, - розповів Віталій Грищенко, кандидат біологічних наук, орнітолог.

- У всій Європi залишилося лише кількасот пар цих птахів. Нинi основна загроза для орлана навіть не екологiчнi негаразди, а браконьєри.

Лише в Україні до останнього видання Червоної книги занесено понад 80 видів пернатих, що на межі зникнення чи зникли.   Ця тривожна тенденція намітилася ще 50 -  60 років тому, коли в сільському господарстві почали активно застосовувати пестициди (наприклад, сумнозвісний ДДТ, який заборонили лише тоді, коли довели його руйнівний вплив на організм людини).

Невдовзі біологи вперше зафіксували різке скорочення багатьох видів птахів. Вони зникли лише тому, що їхній світ - степ - був розорений.  - Тварини чутливо реагують і на кліматичні зміни, чи не так? О.Василюк: - Справді, діє і цей фактор. Дикі тварини дуже чутливо реагують на зміни клімату. Через неоптимальні строки розмноження (це наслідок нестабільної погоди) ссавці, птахи не можуть дати життєздатне потомство, відповідно - чисельність видів зменшується. Тваринам загрожує зміна температури як на землі, так і в морі, забруднення річок, вирубування лісів, поширення хвороб тощо. Глобальне потепління, за прогнозом фахівців, може призвести до того, що більша частина світового океану перетвориться на "мертву зону", де через нестачу кисню поступово зникнуть морські види.  

Тож нині потрібно вжити максимальних зусиль, аби процес вимирання якщо не зупинився, то бодай був би не таким інтенсивним. Недивно, що цю проблему зараз обговорюють навіть на рівні Ватикану.


Автор: Vladagromadam
captcha