20.03.2017
Суспільство

Якісний цемент-запорука успіху в будівництві

"Союз споживачів України" попереджає о наявності неякісного цементу

Впродовж багатьох років ВГО «Союз споживачів України» проводить роботу по виявленню у роздрібній торгівлі неякісного та контрафактного фасованого цементу. За цей час, по факту виявлених порушень, організація неодноразово зверталася до профільних центральних органів виконавчої влади, зокрема Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів, Антимонопольного комітету України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та правоохоронних органів нашої країни.

На превеликий жаль, з різноманітних причин заходи, які вживалися державними органами, здебільшого не були ефективними і фактично, через відсутність дієвого механізму контролю з боку держави, споживчий ринок країни продовжує наповнюватися неякісним цементом. Стабільний попит на цемент та високі відпускні ціни на нього у офіційного виробника, зробили цей сегмент ринку будівельних матеріалів досить привабливим для шахраїв.

Протягом останніх років підробка цементу набула промислового масштабу, причому весь цей обсяг реалізується саме у вигляді фасованого цементу для кінцевого споживача і займає близько 50% цього сегменту ринку. Окрім цього, ринок фасованого цементу затребуваний серед забудовників, адже переважна більшість компаній, які займаються будівництвом житла для пересічних громадян, використовують саме фасований цемент через зручність його транспортування та використання на будівельних майданчиках. У гонитві за прибутковістю будівельні та торговельні організації намагаються закупити цемент дешевше ринкової ціни. Зробити це вдається тільки через недобросовісних дилерів і постачальників.

Чергове дослідження , що охопило значну територію  України, було проведено щоб зробити вибірку, яка б надала можливість дослідити ситуацію взагалі по країні. Цемент купувався в різноманітних місцях, від крупних мережевих будівельних супермаркетів до місць стихійної торгівлі. Окрім цього, п'ять зразків цементу було отримано від одного із столичних забудовників, керівництво якого забажало дізнатися, а з якого цементу вони будують житло для киян?

Загалом до лабораторії направлено 29 зразків цементу, і  тільки один зразок виявився таким, що відповідає заявленим характеристикам, хоча і не всім вимогам ДСТУ щодо маркування. Зразки цементу закуповувалися в наступних точках продажу:

1. Будівельні супермаркети «Епіцентр», «ОЛДІ» (міста Київ та Дніпропетровськ) – 5 зразків;

2. Магазини будматеріалів (міста Київ, Феодосія, Дніпропетровськ) – 6 зразків;

3. Бази та склади будматеріалів (міста Київ, Дніпропетровськ) – 8 зразків;

4. Фасувальна база (м. Київ) – 2 зразка;

5. Стихійна торгівля (м. Луцьк) – 3 зразка;

6. Будівельна компанія (м. Київ) – 5 зразків.

Як констатують фахівці, за зовнішніми ознаками фальсифікований цемент (як суміш сірого кольору), вкрай складно відрізнити за від справжнього, заводського. Цим і користуються шахраї. Пропозицій для купівлі – безліч. Ви можете відвідати спеціалізований магазин, склад або базу будматеріалів і т.д. В усіх перелічених випадках з великою ймовірністю вас пошиють в дурні і продадуть фальсифікований цемент.

Фактично, дослідження показує, що основні способи фальсифікації цементу  виглядають наступним чином:

1. Недовага цементу - це найпростіший та найпоширеніший вид обману покупців. Якщо перед вами мішок незрозумілого походження або з написом "розфасовано підприємцем таким-то" будьте впевнені - на 99% перед вами підробка.

2. Підміна марки цементу - цемент низької марки розфасовують під маркуванням більш високої марки.

3. Фальсифікація вмісту мішка з цементом - головний спосіб підробки в основі якого лежить процес додавання в заводський цемент інертного наповнювача, точніше дешевих мінеральних пилоподібних добавок. Кількість такої добавки може досягати 40%. Найпопулярніша пилоподібна добавка - зола. Зола - це інертний матеріал який немає ніяких в'яжучих властивостей, але зовні і після помелу зола дуже схожа на цемент. Друга за популярністю добавка в цемент - сухий пісок.

Окрім цього, представниками Союзу споживачів виявлені масові порушення законодавства про захист прав споживачів в частині відсутності у точці продажу документів, що підтверджували б якість продукції. Так, з усіх точок продажу, сертифікат відповідності надано було лише на три мішка цементу, а передбачений ДСТУ Б.В.2.7-112-2002 (п.7.13) «Документ про якість», яким має супроводжуватися кожна партія цементу, був наданий тільки в одному місці продажу. Поширеним порушенням є невідповідність вимогам ДСТУ умовного позначення цементу та місця й форми його нанесення, відсутність інформації про виробника цементу та фірм-відвантажувальних центрів.

Які ж поради можна дати споживачеві, який бажає убезпечити себе від придбання неякісного цементу?

Обираючи фасований цемент, дотримуйтесь наступних простих правил:

1. Звертайте увагу на зовнішній вигляд мішка. Здебільшого, на мішках з фальсифікованим цементом відсутні реквізити виробника цементу. На деяких мішках вказані телефони виробника самих паперових мішків, а не цементу. Відповідно до ДСТУ Б В.2.7-112-2002 (п. 5.5.3) маркування повинне бути чітким і містити:

-найменування підприємства-виробника та/або його товарний знак;

-умовне позначення цементу згідно з вимогами нормативного документа на нього, а при відсутності цих вимог - повне найменування;

-позначення нормативного документа, за яким поставляють цемент;

-гарантовану масу нетто цементу в упаковці;

-знак відповідності при поставці сертифікованого цементу.

2. Важливим елементом у маркуванні є правильне зазначення умовне позначення цементу та посилання на дійсний ДСТУ відповідно до якого вироблений та запакований цемент. Так, сьогодні в Україні чинними є наступні: ДСТУ Б В.2.7-46:2010 та ДСТУ Б В.2.7-112-2002. На упаковці можуть бути зазначені обидва цих ДСТУ або, щонайменше, в обов'язковому порядку - ДСТУ Б В.2.7-46:2010. Всі інші нанесені на упаковку посилання на нормативні документу свідчать про підробку.

3. Запитайте у продавця документи, що підтверджують якість цементу – Сертифікат відповідності та Документ про якість. Відповідно до ДСТУ Б В.2.7-112-2002 (п. 7.12) кожна партія цементу або її частина, що поставляється на одну адресу, повинна супроводжуватися документом про якість, в якому зазначають:

4. У разі, якщо ви визначилися із виробником, цемент якого ви плануєте придбати, відвідайте його офіційний сайт та ознайомтесь з основними захисними елементами упаковки цього виробника. Не секрет, що всі без виключення виробники цементу на постійній основі проводять роботу щодо захисту своєї продукції від підробок: змінюють фактуру мішків, кольорове забарвлення, навіть наносять приховані позначки, які проявляються під ультрафіолетовим освітлення. Але всі ці потуги виробників будуть марними, якщо споживач не буде обізнаний про них.

 


Автор: Vladagromadam
captcha