16.02.2017
Економiка

Здорожчання проїзду. Люди vs Перевізник

Початок нового року передбачав зміни у житті українців. Хоча б датою на календарі. Та жителі Нової Богданівки точно не були готові до таких поворотів. Не встигши відгуляти новорічні свята, люди дізналися, що тепер дістатися Миколаєва коштує «трохи більше, ніж було». І вартість виявилася не сталою, а навіть дуже змінною. Тричі за один день ціна проїзду змінювалася! Без попередження! То 13 грн, то вже 17 грн.

Люди були незадоволені. А коли, чекаючи на автобус в мінус 10, дізналися, що водій без попередження змінив маршрут, вирішили шукати правди. До речі, водій пояснив, чому не заїхав на кінцеву зупинку — дорогу недостатньо посипали піском і автобус пробуксовував. Обурені новобогданівці звернулися до водія, той нечемно відповів. Слово за слово — невдоволення переросло у дії. Місцеві активісти підключили всі можливі форми спілкування з перевізником. Не останню роль зіграли пости у соціальній мережі Фейсбук.

Андрій Мандзяк, мешканець с. Новобогданівка

Оріон -Авто” підготувалися і до щедрівки, не образили - знову привітали сьогодні 12.01.2017р. Кожен рейс ходив собі як кому заманеться: один спускається з гори і заїжджає в село, інший каже не поїду. А ввечері, на 17:20, спустився, доїхав до першої зупинки і заявив: всі на вихід, далі не поїду. І от іду 1км пішки і думаю: чи є кому діло до людей, чи надалі так і буде наш шановний перевізник з нас знущатися, а нам будуть телефонувати і казати – зачекайте будь ласка ми спробуємо домовитися?!...”

Після спілкування у Фейсбуці проблема поступово вийшла на загал. Тоді, до переговорного процесу долучилися представники влади. Голова Миколаївської РДА Алла Воробйова та голова Миколаївської сільради Юрій Пеньковий особисто попросили директора Оріон-Авто Валерія Буркуна стримати підвищення цін на проїзд. Перевізник пішов на компроміс та встановив вартість в розмірі 14,85 грн за 1 місце. До того ж, ввів квитки на проїзд. Щоправда, поки що в один бік - з автостанції Дачна до Нової Богданівки. А от із самого села до Миколаєва квитків поки нема. Розуміючи, що проблема трохи зрушила з мертвої точки і з'являється надія бути почутими, новобогданівський актив намагається з'ясувати ще одне питання: чому до Малої Коренихи (а це той самий кілометраж, що і до Новобогданівки), їздять за 5,50 грн, а до них — майже за 15 грн?

12 січня люди зустрілися з представником Оріон-Авто за присутності журналістів на автостанції Дачна в Миколаєві, де представили звернення громади, за підписом більш як 200 мешканців села. Перевізник пояснює, що тарифи економічно обґрунтовані, а серед факторів, які впливають на вартість проїзду - здорожчення пального та підвищення вдвічі заробітної платні водіям, через нову “мінімалку”. Возити собі «в мінус» підприємству не вигідно.

Допомогти розібратися в нюансах тарифної політики долучається депутат Миколаївської районної ради Руслан Нерода. Вислухавши аргументи обох сторін, він просить підтримки на обласному рівні. Бо в роботі перевізника спостерігаються спірні моменти, на які вже неможливо вплинути на рівні громади, оскільки кожна зі сторін править своє. Зустрівшись кілька разів з людьми, депутат Миколаївської обласної ради Ігор Івануна звернувся до Миколаївської облдержадміністрації, аби на цьому рівні упорядкувати тарифні непорозуміння. Однак, всі були зайняті зустріччю Президента на Миколаївській землі та прибиранням снігу з магістралей, тож не до новобогданівців. Тоді І. Івануна в телефонній розмові ультимативно «прохає» В. Буркуна стримувати цінову політику та навести лад на маршруті. І цього ж дня, 12 січня 2017 року, газета Рідне Прибужжя публікує велику статтю, в якій достатньо чітко викладено позицію перевізника. В. Буркун пояснює, як формується вартість проїзду, які податки та відрахування сплачує підприємство, як допомагає армії. Та висловлює власне ставлення до активістів:

Валерій Буркун, директор Оріон-Авто

Завжди чую кожне звернення пасажирів, реагую на нього, з розумінням ставлюсь до людей. Сподіваюсь, що і в цьому питанні ми знайдемо порозуміння, знайдемо істину, а не ту кособоку правду, яку нам з таким запалом намагаються донести не депутати, не вами обрана сільський голова, а група тих, у кого добре поставлений голос. І відрепетируваний народний гнів не має нічого спільного з об’єктивним підвищенням ціни. Питання “хто став у чергу за маршрутом? залишається відкритим. Звідси, в чому я переконаний, у проблеми і ноги ростуть, і нібито голос народного гніву прорізався.

Конфлікт набирає нових обертів: людей спочатку образили, не попередивши про підвищення цін, тепер вже підозрюють у запроданстві. Аби на власні очі побачити як здійснюються перевезення, депутати Р. Нерода та І. Івануна купують квитки на передостанній рейс “Миколаїв-Новобогданівка”. Їдуть як звичайні пасажири, спілкуються з людьми аби зрозуміти проблему зсередини.

Руслан Нерода, депутат Миколаївської районної ради

Приятной поездку на маршрутке назвать сложно. Атмосфера напряженная... и даже то, что автобус заводили все вместе, с толкача, людей не объединило. Билеты нам продали без проблем. Мы пообщались с пассажирами, водителем, людьми на остановке для того, чтобы хоть в общих чертах понимать картину. Выводы сделали.”

Пізніше, на зустрічі в районній державній адміністрації І. Івануна висловив свої враження від поїздки, безпосередньо директору “Оріон-Авто”. Наголосив, що бізнесу, звісно, зараз дуже важко “триматися на плаву”, однак пересічні громадяни в значно складнішому становищі. Тож просив піти на поступки громаді та навести лад з квитками. Адже в маршрутці була значна кількість пасажирів, що їхали “в обхід каси”. На нараду до РДА, що відбулася за ініціативи очільниці району А.Воробйової, запросили активістів, представників перевізника, держслужбовців з транспортного комітету ОДА, сільських голів, депутатів різних рівнів. Аби кожна сторона мала можливість висловитися і бути почутою.

Наталія Тернавська, одна з новобогданівських активістів - вчитель. Жінка навела приклад своєї родини. Каже, здорожчання болісно б'є по кишенях: кожна копійка з мінімальної зарплатні підраховується, розподіляється аби дотягнути до наступних виплат. Жінка додає, люди розуміють, що ціни на все без виключення повзуть вгору, втім, просять перевізника стримати вартість проїзду і, головне - попереджати про підвищення заздалегідь.

Виявилося, що питання до перевізника є і в інших селах. Так, потрапити до Ольшанського коштуватиме вам 27 грн. Село Трихати на 7 км ближче до Миколаєва, там кермує інший перевізник, який возить людей за 16,50 грн.

Степівчанам не зрозуміло, чому їх возять до Варварівки за тією ж ціною, як і до кінцевої у Миколаєві.

На маршруті “Миколаїв-Варюшино” постійно відсутні квитки. «Неможливо придбати заздалегідь», - нарікають місцеві мешканці. До того ж, люди змушені їхати в переповненому маленькому автобусі на 18 місць.

Ігор Мацик, голова сільської ради с. Ясна поляна

Цена билета до Андреевки была 34 грн, стала – 45 грн. До Ясной Поляны увеличилась с 40 грн до 50 грн. Так вопрос, почему до Ясной поляны цена выросла на 25%, а до Андреевки на 32 %. Почему? Как цена распределяется?”

Новобогданівці поставили під сумнів і саму довжину шляху. Адже прилади різних авто визначають різний кілометраж. Перевізник заклав в тариф — 30 км, і формує вартість виходячи з 0,44 грн за 1 кілометр. Інші автівки показали максимум 27 км. Розбиратися вирішили спільними зусиллями. А. Воробйова запропонувала головам ОТГ направити свої пропозиції в листі до райдержадміністрації. А вже звідти їх доправлять до перевізника на розгляд і остаточне рішення. Та й шлях заміряють повторно, аби уникнути невідповідності. Варто пам'ятати, що з 2015 року, згідно зі змінами до законодавства, перевізник сам встановлює тарифи. Місцеві органи виконавчої влади більше не регулюють ціни на приміські та міжміські пасажирські перевезення.


Стаття 10 Закону України
Про автомобільний транспорт”.

Тарифна політика на автомобільному транспорті має задовольняти підприємницький інтерес, забезпечувати розвиток автомобільного транспорту, стимулювати впровадження новітніх технологій перевезень, застосування сучасних типів транспортних засобів...”

 І в продовженні є перелік завдань, які має вирішити перевізник, серед них, зокрема: “забезпечення балансу між платоспроможним попитом на послуги та обсягом витрат на їх надання; забезпечення стабільності, прозорості та прогнозованості тарифів”.

Втім, трактувати законодавство мають юристи. Люди мають право висловити незадоволення. Влада має стати посередником в переговорах. Перевізник має почути аргументи та долучитися до вирішення проблемних питань. Тим паче, що угоду на перевезення до Новобогданівки з ним укладено до 2020 року.

Підсумовуючи конфлікт, можна упевнено сказати, що це приклад нової форми діалогу між громадою та перевізником. Звісно, хотілося б поменше емоцій, бо вони затьмарюють здоровий глузд та впливають на оперативне прийняття виважених рішень. І, здається, люди починають розуміти, що інтереси громади треба відстоювати самотужки, гуртуючись, вивчаючи всі процеси. Перевізнику можна подякувати, що не відмовляється від спілкування з людьми, йде на поступки. Місцева влада теж проявила себе - взяла ініціативу в переговорному процесі, стала посередником. І те, що до вирішення долучилися депутати різних рівнів — тільки підтверджує формування в Миколаївському районі єдиної команди. 


Автор: Vladagromadam
captcha